Kültürel krizler olduğunda taraftarlar stadyumlara gitmeyi bırakır.

FIFA 19 @NGSuperEagles’a eklenmesi gerekiyor— Nathan🌴 (@90s_nathan) 22 Haziran 2018

#NGAISLNijerya, Nijerya’ya karşı son maçında şimdi pic.twitter.com/0nULGoqXtL

— Audrey ketturrah Osm (@audreyosmonds) 22 Haziran 2018

Nijerya İzlanda’yı Dondurmaya Dönüştürüyor 😭😭😭😭 #NGAISL

– AZA (@Cyborgg4) 22 Haziran 2018

Burası Nijerya Burası Nijerya🇳🇬Bak şimdi nasıl ilerliyoruzBak şimdi nasıl ilerliyoruzHerkes şimdi sevgi dolu olsun #WorldCup#NGAISL pic.twitter.com/bgttrb6Muf

– 👑Horeh1.🇳🇬🇬🇧 (@HorehzyBalo) Haziran 22, 2018

Nijerya için kutluyoruz! 🙌 #Nijerya #NIGICE #WorldCup pic.twitter.com/i1ITV5I1LJ

– Emma (@Emma8844) 22 Haziran 2018

#Rusya2018WorldCup #soarEagles @SuperSportTV @thenff @NGSuperEagles . Başardık. 2019 için Ahmet Musa😂😂. biliyorsan bilirsin. pic.twitter.com/UVBRk24upY

— Ajadi Samson B (@tflex_vchannel) 22 Haziran 2018

KEÇİ 🦅 🇳🇬 pic.twitter.com/iHsIDHsu35

— Editi Effiòng (@EditiEffiong) 22 Haziran 2018

Süper kartallar tüm gollerini iple süper… Süper kartallar tüm gollerini iple süperMusa suyunun beni fırlattığını hatırladığımda o Ayo Ayo su beni fırlattığını o #supereagles #worldcup #SoarSuperEagles @NGSuperEagles

— bir yazı işine ihtiyacım var (@PharmGatsby) 22 Haziran 2018

Şu anda Nijeryalı olmaktan gurur duyan 200 milyon Nijeryalıdan biriyseniz lütfen bu resmi retweetleyin !!! pic.twitter.com/kEIKzYYjN8

— AuduMaikori (@Audu) 22 Haziran 2018

Mezar taşım okusun;“Ahmed Musa zamanında yaşadım”.🦅 🇳🇬

– bablar 🦅🇳🇬 (@BabatundeCASH) 22 Haziran 2018

Musa seni seviyorum Goalllllllll #Worldcup pic.twitter.com/QbsrN6hkpt

— YENİDEN DONJAZZY’SI😉 (@DONJAZZY) 22 Haziran 2018

Burası Nijerya Burası Nijerya🇳🇬#WorldCup pic.twitter.com/3gP3X3Be72

— illusigram (@illusigram) 22 Haziran 2018

Tebrikler, @NGSuperEagles, bu kurtarıcı zafer için. Nijeryalılar Altın’a kadar sizi destekliyor #RUSSIA_2018

— Alh Abdulfatah Ahmed (@AbdulfataAhmed) 22 Haziran 2018

Buz nasıl eritilir 101 @NGSuperEagles @thenff 🇳🇬🇳🇬🇳🇬🇳🇬🇳🇬🇳🇬🇳🇬 pic.twitter.com/72Tg5I01KW

— Darey Art Alade (@darey) 22 Haziran 2018

2018 Dünya Kupası’mız başlıyor! Super Eagles vs İzlanda için harika bir sonuç.Çocukların hepsi özellikle 2. yarıda iyi iş çıkardılar, özellikle Musa,Ndidi,Uzoho’dan etkilendiler & Balogun. Hepinizin desteklediği harika & Daha önce yalvardığımız gibi dua ettik, şerefe beyler; -) pic.twitter.com/HiYqfb2b8X

— Pazar Oliseh (@SundayOOliseh) 22 Haziran 2018

Ahmed Musa için çok mutlu, takımın 2014’teki tılsımı bugün iki kez daha vurdu ve 4 golle #WorldCup’ta Nijerya’nın en skorer ismi oldu.

— Lolade Adewuyi (@Jololade) 22 Haziran 2018

🇳🇬 Süper Kartallar şimdi yükseliyor! 🦅Naija çocuğumuz @alexiwobi ve onun @NGSuperEagles takım arkadaşlarına büyük tebrikler – #NGA, Volgograd #WorldCup’ta #ISL’yi 2-0 yendi pic.twitter.com/HIpdx1qaZz

– Arsenal FC (@Arsenal) 22 Haziran 2018

Beni bir daha gördüğünde bana Peter Oracle de😊 Arjantin sizin için geliyoruz! Korku yok !!! Yukarı Süper Kartal🇳🇬🦅 https://t.co/uW7CtC50Hayır

— Peter Okoye MrP (@PeterPsquare) 22 Haziran 2018

Diego Maradona, Lionel Messi’nin olduğunu söyledi. ""hiçbir şeyden suçlu değil"" Arjantin, 2002’den bu yana potansiyel bir Dünya Kupası grup aşaması çıkışıyla karşı karşıya.

D Grubu’nun ilk maçında İzlanda ile 1-1 berabere kaldıkları maçı Hırvatistan’ın 3-0’lık şoku izledi. Bu, iki kez kazananların ilerleme şansı elde etmek için Salı günkü final maçında Nijerya’yı yenmesi gerektiği anlamına geliyor.

Messi, İzlanda ile berabere kaldığı bu beraberlikte ikinci yarı penaltısını kaçırdı ve ikinci maçında takımı ağır bir yenilgiye uğrarken izole bir rakam çıkardı.

Barcelona yıldızı sessiz tavırları nedeniyle eleştirilere maruz kaldı, ancak Messi’yi 2010 Dünya Kupası’nda yöneten Maradona, Arjantin’in mücadelelerinden sorumlu olmadığı konusunda ısrar ediyor.  

Arjantinli bir TV kanalı Perşembe günü Hırvatistan’a karşı unutulmaz bir yenilginin ardından neden bir dakikalık saygı duruşunda bulundu?

Diego Maradona, İzlanda ile berabere kaldıktan sonra Jorge Sampaoli’nin ülkeye geri alınmaması gerektiğini neden söyledi?

Arjantin’de futbol neden bu kadar ciddiye alınıyor?

Cesar Luis Menotti turnuvadan önce, “Şimdi kriz o kadar büyük ki, Dünya Kupası’nı kazanmamak bile sorunu çözemez,” dedi, aslında kazanmak belli belirsiz makul görünüyordu.

Menotti, Arjantin futbolunda ve buna bağlı olarak toplumda temelde yanlış bir şeyler olduğuna inanıyor.

Arjantin milli takımı üzerinde her zaman bir baskı olmuştur; Menotti, sadık bir solcu, acımasız bir diktatörün dikkatli bakışları altında 1978’de ülkesini ilk Dünya Kupası zaferine götürdü ve dört yıl sonra ikinci aşamada elendikten sonra hızla görevden alındı.

Arjantin’in İspanya ’82’den çıkışı öyle bir başarısızlık olarak görüldü ki, ülkenin karar vericileri tamamen yeni bir yön aradı ve Menotti’nin serbest akan futbolundan Carlos Bilardo’nun muhafazakar yaklaşımı için kaçındı.

Bilardo’nun kendisi, Sampaoli’nin yakın zamanda çekiçle vurulmasını, 1986 Dünya Kupası öncesinde yaşadıklarına kıyasla parkta bir yürüyüş olarak kabul ederdi; futbol federasyonunun değil, tüm ulusun başkanı, spor bakanını Bilardo’yu görevden almaya çağırdı çünkü sonuçlar sıfıra yakın değildi.

Getty Resimleri https://images.daznservices.com/di/library/GOAL/91/df/argentina-croatia-world-cup_1moh69lxpwqlu1qz7px7d2z02q.jpg?t=740841980&w=500&kalite=80 Getty https://images.daznservices.com/di/library/GOAL/9d/6d/argentina-fan-croatia-defeat-world-cup-2018-210618_g6o6vpitx6zy1qzo2najzrwgy.jpg?t=607963276&w=500&kalite=80 Getty Resimleri https://images.daznservices.com/di/library/GOAL/e0/70/argentina-croatia-world-cup_5xdpqt51v2f719y8qhdhpa0m7.jpg?t=740844852&w=500&kalite=80

Bilardo’nun Maradona’dan ilham alan tarafı, kupayı elbette Meksika’dan getirdi ve bu baskı hafifledi.

Ama o zamandan beri inşa ediliyor. Arjantin en son 25 yıl önce 1993’te bir üst düzey kupa kazandı ve şu anki taraf, 2014 ile 2016 arasındaki üç yılda üç final kaybetmiş, tarihin ağırlığını hissediyor.

Mikroskop altında olmanın nasıl bir şey olduğunu bilmesi gerekenler onlara yardım etmedi. Maradona, haleflerini hem sahada hem de sığınakta eleştirme konusunda hiçbir zaman sorun yaşamadı ve geçen ay Bilardo, Lionel Messi’ye yükümlülüklerini hatırlattı.

Onlara baskı yapmalısın, dedi. “Daha ne kadar bekleyecekler? Bu adamların üç, dört yılı kaldı, daha fazlası değil. Bekleyiş sona erdi.”

Ülkedeki Dünya Kupası öncesi ruh hali aslında en iyi bira markası Quilmes için bir reklamla özetlenebilirdi.

Duygusal reklam, sahanın ortasında bir şemsiyenin altında duran ve mantığın sesini veren antrenör benzeri bir figürde hayal kırıklıklarını dışa vuran taraftarlarla dolu bir stadyumu gösteriyor.

“Üç final kaybettik!” bir hayran ağlıyor. “Bazen burada olmak istemiyorlar gibi görünüyor!” diğeri ekler. “Bazı topları göstermelerini istiyoruz!”

“Bazen bundan daha fazlasını isteriz,” diye yanıtlıyor yalnız ses. “Onlardan hayatımıza neşe getirmelerini, hasta olduğumuzda bizi iyileştirmelerini istiyoruz. Allah’tan daha az şey isteriz.”

Diego Maradona Arjantin maçı öncesi vs Arjantin maçı sonrası. 😳 pic.twitter.com/zwgJgJzkQe

— Hedef (@hedef) 21 Haziran 2018

Menotti, turnuva öncesi El Pais ile yaptığı röportajda Arjantin futbolunun neden bu aşamaya geldiğini açıkladı.

“90’larda milli takım ve Arjantin futbolu büyük iş dünyasının bir parçası oldu” dedi. “Değerli bir şey yapmayı bıraktı.”

Menotti, “her zaman kültüre ve sosyal öğrenmeye bağlı kalacağını” söylediği gibi, çocuklar tarafından oynanan bir oyun olan futbola hala inanıyor, ancak bu çocukların profesyonel sisteme geçtikten sonra – kazanmaya öncelik veren koçlara, parayı önceleyen kulüplere – inanıyor. her şey alt üst olur, sporun temel prensipleri kaybolur ve nihayetinde bütün bir ulusun öncelikleri değişir.

“Profesyonel futbolda her şey farklıdır. Kültürel krizler olduğunda taraftarlar stadyumlara gitmeyi bırakır. Taraftar ile seyirciyi birbirinden ayırmalısınız. Beni baleye götürürsen seyirci olurum çünkü hiçbir şey anlamam. Futbolda bu oldu. İnsanlar stantlarda iş anlaşmaları yapmaya gidiyor.”

Menotti’nin fikirleri, uzun süreli asistanı Fernando Signorini tarafından Goal ile özel bir röportajda genişletildi.

2010 Dünya Kupası’nda Maradona’nın teknik direktör kadrosunda yer alan Signorini, “Bugün baskı aynı, burada insanlar kendilerinden talep etmediklerini herkesten talep ediyor” diyor. “Bu nedenle, son yıllarda Arjantin’de, her şeyden önce, hayattaki gerçekten önemli şeylerin baskısını hafifletmek için mükemmel bir araç olmayı bırakan futbolla, bir futbol oyununun karar vereceği inancıyla, son yıllarda ters bir atmosfer var. bütün bir ulusun geleceği.

“Bu son derece aptalca. Futbol, ​​mutlu olmak için harika bir sebep ve ebeveynlerin ve öğretmenlerin mümkün olan en iyi bireyi oluşturmalarına yardımcı olacak önemli bir silah olarak kalmalıdır.

“Değişmesi gereken bir toplumda, futbol eğitime hizmet etmiyorsa ve kültürel unsurlarıyla bireyleri ve dolayısıyla toplumun kendisini dönüştürmeye hizmet etmiyorsa, futbol çok az şeye ya da en azından sadece çıkarlara hizmet ediyor demektir. büyük iş.”

Menotti ve Signorini, Arjantin futbolunun – bazı durumlarda kelimenin tam anlamıyla – toplumun izlediği ölçüde yozlaştığına inanıyor.

Hedef https://images.daznservices.com/di/library/GOAL/56/2/menotti-quote_1licjygdxl9j41neznhrt35qjx.png?t=741483788&w=500&kalite=80

Ve bu, ülkede bir başka istikrarsızlık döneminin arka planında yer alıyor. Geçen yıl, peso değerinin dörtte birini kaybetti ve Rusya’da Dünya Kupası kabusu ortaya çıkarken, Arjantin, kendisini Uluslararası Para Fonu tarafından 50 milyar dolarlık bir kurtarmanın ortasında buldu.

Ancak Arjantin sosyal, kültürel veya mali krize yabancı değil; 17 yıl önce, politikalarının milyonlarca varlıklı vatandaşı yoksulluğa terk eden bir ekonomik çöküşü tetiklediğini düşündükten sonra IMF ile bağlarını kopardı.

Bundan önceki dönem, 1998’de Fransa’da düzenlenen Dünya Kupaları ile 2002’de Japonya ve Güney Kore’de düzenlenen Dünya Kupaları arasındaki dört yıl, Arjantin’in bir futbol kupası kazanamamasından dolayı değil, büyük buhran olarak biliniyor. 2002 ve 1990 Dünya Kupalarından bir yıl önce insanlar sokaklarda isyan çıkardı. 1978’de Arjantin kendi sahasında Dünya Kupası’nı kazandığında, binlerce vatandaşı, eleştirmenlerini “kaybolmuş” bir diktatörlüğü temsil ettiğine inandıkları takıma sessizce içerlediler.

Bankalardaki, okullardaki 1xbet apk 2019 ve parlamentodaki krizler genellikle futbol sahasındaki krizlerle birlikte ortaya çıktı, ancak Signorini durumun şimdi her zamankinden daha kötü olduğuna inanıyor.

“Arjantin’de futbolun kültürden, sanattan ve toplumdan daha önemli olduğu bu tarih öncesi çağdayız. Bugün Arjantin’de futbol her zamankinden daha fazla zihni uyuşturmaya, vahşi arzular oluşturmaya ve fikirler oluşturmaya hizmet ediyor.”

Medyanın bu konuları yoğun bir şekilde aktardığına inanıyor: “Şu anda milli takım, esas olarak medya tarafından yönlendirilen, ekranları, radyoları ve yazılı basını dolduran abartılı bir kapsama alanıyla çevrilidir. Dışarıdan bakıldığında takım üzerinde dayanılmaz bir baskı oluşturuyor.”

Takımdaki oyunculara, gelişim yıllarından beri önemli olan tek şeyin kazanmak olduğu söylenmesinin bir faydası yok; Menotti, gençlik koçları arasında “başarıya acil ihtiyaç var” diyor.

Bu, Messi’nin başlangıçta yaşamadığı bir şeydi; Arjantin’i 13 yaşında terk etti. Beş yıl sonra, 2006 Dünya Kupası’nda Arjantin’in futbolu ve hayatı görme biçiminde bir hızlandırılmış kurs verildi.

Jose Pekerman’ın Almanya’daki ekibinden Gerardo Solario, Goal’e verdiği demeçte, “Anlamanız gereken şey, onu şu anda bulunduğu yere gelmesi için şekillendirip eğittiğimizdir” dedi. “Bu en yararlı şey, çünkü Arjantin’de futbol oynarken maldad var. Messi bana Barcelona’da öğrettikleri ‘hafif’ duyguyla geldi, biz ona Arjantin’de oynamanın ne demek olduğunu öğrettik.""

Solario, bu öğrenme eğrisini açıkça gerekli bir kötülük olarak gördü: "" Maldad çok acımasız, benim futbolda yok, rakibim meslektaşım, düşman değil ama Arjantin’de böyle.

""Futbolu anlamanın bir yolu. Futbolu farklı bir şekilde anlıyoruz. Burada futbol hayattır. Yaşadığımız gibi oynuyoruz. Hayatta cömertsen sahada cömertsindir, saha dışında cimriysen sahada cimrisindir. Bizim için kazanmak hayatın önemli bir parçasıdır.

""Messi bunu anlamalıydı, ona açlığı biz öğrettik. Ya sahada ölürsün ya da sahada ölürsün. Onu ancak hissedersen anlarsın.”

Getty Resimleri https://images.daznservices.com/di/library/GOAL/a0/1/lionel-messi-argentina-croatia-world-cup_1cr7ymp2ee8a61vhvsc6jmj0q5.jpg?t=740847980&w=500&kalite=80 Getty Resimleri https://images.daznservices.com/di/library/GOAL/3b/e5/willy-caballero-argentina-croatia-world-cup_avzd7ja3ojx81sh4192kpue83.jpg?t=740847980&w=500&kalite=80 Gabriel Rossi/Getty Images https://images.daznservices.com/di/library/GOAL/f8/92/sampaoli-argentina-croatia-croacia-wolrd-cup-2018-21062018_12au16fz9a3mi1i8gh37hymw8c.jpg?t=604506980&w=500&kalite=80

Bütün bunlar, Messi’nin Hırvatistan maçı başlamadan önce neden kafasını ovuşturduğunu, Sergio Agüero’nun Willy Caballero’nun hatasından birkaç dakika sonra değiştirildiğinde neden bir hayalet görmüş gibi göründüğünü açıklıyor.

Bu yüzden yetişkin erkekler, profesyonel gazeteciler canlı yayında bir dakikalık saygı duruşunda bulundular. Yaklaşık bir düzine içler acısı taraftarın yalnız bir Hırvat’ı yere devirmesinin ve o oradayken birkaç kez tekmelemesinin nedenlerinden biri de budur.

Yine de tüm bu umutsuzluktan Arjantin yine de gruplardan çıkabilir. Salı günü Nijerya’yı yenerlerse son 16’ya kalabilirler. Teoride yine de Dünya Kupası’nı kazanabilirler.

Ama herhangi bir fark yaratır mı?

Pazartesi günü bir ESPN raporuna göre, Ball kardeşler, babalarının Big Baller Brand girişiminden dönüşlerini tamamladıktan sonra Roc Nation Sports ile anlaşmayı planlıyorlar.

NBA temsilinin ötesinde – Lonzo, LaMelo ve LiAngelo Ball’un menajer Raymond Brothers tarafından denetleneceği bildiriliyor – potansiyel anlaşmanın basketbol ayakkabısı endüstrisi için önemli sonuçları var. Jay-Z başkanlığındaki Roc Nation, 2020 NBA Draftı’nda piyangoda seçilmesi beklenen LaMelo Ball da dahil olmak üzere üçlü için gelecekteki tüm ayakkabı anlaşmalarını üstlenecek.

LaMelo Ball’un lige girdikten sonra alacağı acil ilgi nedeniyle, onun için on milyonlarca değerinde bir sponsorluk alma fırsatı var. Lonzo Ball, babasının Big Baller Brand’e bağlı kalma ısrarı nedeniyle NBA’e geldiğinde benzer miktarda parayı rezil bir şekilde çarçur etti.

""Bu, sıfırdan birlikte inşa ettikleri bir şey."" LaMelo Ball’un menajeri Jermaine Jackson, ESPN’e söyledi. ""Onlar kardeşler ve birbirlerini seviyorlar ve bu şekilde yuvarlanıyorlar. Hepsi aşk. Birbirlerinden ayrılmazlar.""

DAHA: Big Baller Brand nasıl dağıldı?

Roc Nation, NBA ajans alanının büyüyen bir üyesidir ve şu anda Kyrie Irving, Caris LeVert, Justise Winslow ve Rudy Gay’i temsil etmektedir.