Testlerden sonra pek çok yankı olduğu doğrudur.

Mutluyum, bence bu sezon yaşadığımız en önemli şey bu.

Toro Rosso ve Red Bull arasındaki farkı gördünüz mü?

Şimdiye kadar sürdüğüm her şey ile bir F1 arasındaki farkı fark ettim (gülüyor). GP3 gibi bir kategoriden geliyorum ve World Series’de bazı yarışlar yaptığım doğru olsa da, bu arabalar saatte iki hızla gittiğiniz ilk turda bile zaten beş saniye daha hızlı.

Uyarıldı mı?

Evet, arabaya binmeden önce herkes ne olacağını açıklamaya çalışıyordu. Göreceksin, onun gibisi yok ¿Onu hayal etmeye çalışıyordum, ama deneyene kadar bu fikre alışamazsın çünkü bir arabanın virajlardan bu kadar hızlı geçebileceğini özümsemeye hazır değilsin.

İlk tur nasıldı? Size pahalıya mal oldu mu yoksa doğal mı geldi?

Oldukça doğaldı. Bence pilot olursan sonunda gidiyor, o bir araba. İlk turda dünyanızda biraz çıldırırsınız ve kendinize gerçekten orada olduğunuzu söylersiniz, tekerleğe, her ayrıntıya bakarsınız, beşinci veya altıncı turda gerçekten odaklanmaya başlayana kadar. Ve ilk partiden sonra arabadan indiğinizde, süt. Kendinizden ne kadar zevk aldığınızı anlarsınız.

Şampiyonun arabası ağır değil miydi?

Elbette! Baskı her zaman bu tür bir testtir çünkü başarısızlıklar yasak olmasa da büyük bir fırsatı temsil ederler. Aslında, en normal şey dışarı çıkmak, çakıl taşına gitmek … ama aynı zamanda Vettel’in on iki buçukta arabadan ineceğini de biliyordum, bu yüzden yanlış şeyler yaparsam planlamasını etkileyebilir.

Ne oy pusulası!

Bunun benim için iyi olduğunu düşünüyorum. Doğru yapmak için daha odaklanmış ve kararlı hale getirdi.

Sana bir şey mi söyledi?

Evet! Durumu hayal edin. Arabadan inip pit çıkışında https://gamblingprofessors.com/tr/casinoslot/ onunla karşılaştım. Birbirimizi “ Nasılsın? Şimdi sıra bende, değil mi? Şaşırdım! Ve sonra gün bittiğinde?

Ne oldu?

Beni tebrik etti ve çok iyi iş çıkardığım için şimdiden çok mutlu olabileceğimi söyledi.

Bu kadar iyi yapması bekleniyor muydu?

Bir şey değil. Aslında hiçbir şey beklememeye çalıştım. Üzerime herhangi bir baskı uygulamak istemedim, sadece kendime elimden gelen her şeyi vermem gerektiğini söyledim ve eğer iyi sonuçlanırsa harika. Değilse, o zaman benim günüm olmamıştı ve hepsi bu.

Ve iyi geçti, her zamankinden daha fazla spot ışığında olduğunuzu hissediyor musunuz?

Testlerden sonra pek çok yankı olduğu doğrudur. Ama sorun değil, işler ortaya çıktığında onlardan zevk almak zorundasın çünkü bu dünyanın çok nankör olduğunu, genellikle kötü yaptığını ve nadiren iyi yaptığını zaten biliyoruz. Ama bir hafta sonra bir GP3 yarışım vardı ve dünyama geri dönmekten başka seçeneğim yoktu.

Çip değişimi kolay mıydı?

Daha az çalışan bir araca binmek her zaman daha kolaydır. Bence bu yarış benim için iyi gitti, F1’i kafanızdan atmanıza yardımcı oluyor, bu da sonuçta uzun vadeli bir hedef.

Bu `uzun vadenin şartları kısaltıldı mı?

Küçüklüğümden beri hayalim bir F1 denemek oldu ve bunu zaten gerçekleştirdim, bu anlamda daha sakinim çünkü iki gündür eğlenmek için elimde iki arabam var. Dünya Kupası’na ulaşmak hedef değil, hala bir hayal. Bence her şeyi bir hedef olarak değil, bir rüya olarak alırsanız, yolculuğun tadını daha çok çıkarır ve gerçekleşmesi için elinizden gelenin en iyisini yaparsınız.

Ama daha yakından görüyor musun?

Bu testin teslim tarihlerini kısaltmaya veya uzatmaya yarayıp yaramadığını bilmiyorum, tek bildiğim iyi bir iş çıkardığım ve Red Bull’un mutlu olduğu. Bu gelecek için iyidir, ancak son teslim tarihlerini değerlendirecek en iyi kişi ben değilim.

Doğru yolda olduğunuzu hissediyor musunuz?

Bunun doğru yönde atılmış bir adım olduğunu düşünüyorum, ancak bunun beni Formula 1’e yaklaştıran bir adım olduğunu düşünmüyorum çünkü bu aynı zamanda alt kategorilerde elde ettiğiniz sonuçlara da bağlı.

Red Bull patronları sizden övgüyle bahsetti.

Bu iyi (gülüyor). Testler, başarılı olabileceğimi göstermenin iyi bir yolu. GP3’te sekizinci olursanız, ancak F1 ile hızlı giderseniz, bu iyi olabileceğini gösterir çünkü sonunda arabalar da puan alır, bunun yerine Fernando Alonso’yu söyler. İyi bir arabanız yoksa, motor dünyasında mucize yoktur, bu yüzden bu testler her birinin potansiyelini bulmaya yarar.

Önceki aşamalarda kazanmak en önemli şey değil mi?

Alt kategorileri Formula 1 için bir öğrenme platformu olarak anlıyorum. Elbette hızlı gitmelisiniz, elbette kazanmalısınız, elbette ne kadar iyi olduğunuzu göstermelisiniz, ancak nihai sonuçlar birçok faktöre bağlıdır.

Atılacak bir sonraki adım nedir?

Şu anda üç tane daha GP3 yarışım var ve mümkünse World Series sezonunu onaylanmasa da bitirmek istiyorum. Ve dürüst olmak gerekirse, GP3 çok iyi, ancak bunu bir yıl boyunca yapacak. Önümüzdeki yıl Dünya Serisi’nde olmak isterdim, ancak Red Bull bir yıl daha burada kalmamı isterse, onlarla devam edebildiğim sürece burada olacağım.

Webber’ın halefi meselesini nasıl görüyorsunuz? Ricciardo veya Raikkonen?

Ricciardo’nun yükselişini görmek isterdim, bence yeterince hak ediyor ve bunu çok hak ediyor. Ek olarak, içinde bulunduğumuz programı anlamanın ve Red Bull’un biri Çaylaklar için olmak üzere iki takımı varsa, bunun bir şey olduğunu göstermenin de bir yolu olacaktır.

Gelecek için bir umut

Elbette. Genç Takıma güvendiklerini görmek, bir Toro Rosso’ya binme fırsatı verdiklerini ve ardından Red Bull’a sıçrama fırsatı verdiklerini görmek büyük bir motivasyon. Zaten burada olduğum için mutluysam, bunu tutarlı bir şekilde yapıp yapmadıklarını hayal edin. Daha iyi bir yerde olamazsın.

Ancak bir Vettel-Raikkonen ikilisinin çok korkutacağını inkar edemezsiniz.

Devetüyü rengi! Raikkonen bir çatlak, büyük bir atış. En iyilerinden biri ve bu ikili sizi temin ederim, birçok insanı korkutuyor. Sonunda, Vettel hem kendi hem de Kimi’ye gider. Onlar birbirinden çok farklı iki sürücü, herhangi bir uyum sorunu olduğunu düşünmüyorum. Yine de Ricciardo’yu tercih etmeme rağmen.

Fernando Alonso’nun Vettel ile 42 puan farkını aşabileceğini düşünüyor musunuz?

Keşke! En azından şampiyonluk için savaşmasını diliyorum. Sonuçta kazanmak birçok şeye bağlıdır. Ancak bir şovun sonuna kadar ve bizi tekrar televizyona yapıştırmak harika olurdu çünkü son haftalarda Ferrari’nin iyi olmadığını söyleyelim.

Fernando ile çok iyi bir ilişkiniz var, F1’deki geleceğiniz hakkında size ne anlatıyor?

Fernando ile iyi bir ilişkim olduğundan değil, Fernando’ya çok şey borçluyum. Nedenini bilmiyorum ama benim için her zaman çok iyi davrandı ve başından beri beni destekledi. Sana defalarca teşekkür etmeliyim.

Bana bir örnek ver

Bir World Series ile ilk kez Monako’ya gittiğimde, pisti ya da arabayı bilmiyordum ve Fernando kendini pistin etrafında bir scooter ile bana iki tur atmaya ve bana hilelerini anlatmaya adadı. Bak, piste çıkıyorum ve on dakika sonra liderliği alıyorum. Onun gibi bir pilotun bana her zaman ne kadar meşgul oldukları konusunda dikkatini ve zamanını verebileceği yanılsamasını hayal edin. Bu nedenle, yıllar boyunca bana yardımcı olan her şey için size teşekkür etmekten vazgeçemeyeceğimi söylüyorum.  

Bu sembolik baskının organizasyonu dün 23 Eylül – 4 Ekim tarihleri ​​arasında yapılacak testin askıya alındığını açıkladı. Aynı notta, 30 adet kesintisiz yapılan Firavunlar Mitingi’nin Mayıs 2014’te yapılması için çalışmalar yapıldığını belirtiyorlar.

YE.

Askıya alınmanın ardından, FIM ve FIA, başlangıçta altı turlu bir takvimi tamamlayabilmek için bir alternatif arıyor. Rally dos Sertoes’dan sonra, Marc Coma, Paulo Gonçalves’e göre yalnızca üç puan avantajıyla Cross-Country Raids Dünya Şampiyonası’nın genel klasmanına liderlik ediyor. Böyle biterse Coma şampiyon olacak ama 13-19 Ekim tarihleri ​​arasında oynanacak olan Fas Rallisi’nin Firavunların bıraktığı boşluğu doldurması ve Katalan ile Portekiz arasındaki düelloya karar vermesi ihtimali düşünülüyor. 

Dani Sordo bunun olabileceğini biliyordu. Aynı zamanda Citroën sürücüsü Miko Hirvonen’in arkasında beşinci sırayı aştığı son Finlandiya Rallisi’nden beri uyarılmıştı. Çanlar çaldı ve bir hafta sonra olası en kötü beklentiler doğrulandı: Cantabrian önümüzdeki Eylül ayında Avustralya’da olmayacak.

Laura Ramos

Gelecek hafta Almanya’da tutacağı pozisyonu, Finlandiya’da Khalid Al-Qassimi ekibinden resmi olmayan bir Citroën ile Sordo’nun önünde giden Kris Meeke tarafından, bir kaza onu sondan bir önceki aşamada hareketsiz bırakana kadar sürdürecek. rekabet.

İngiliz, Fransız ekibinin, Sébastien Loeb’in gölgesinin beklenenden daha uzun olduğu bir sezonu düzeltmek için çaresiz bir girişimde İspanyol sürücünün yerini alacak. Dokuz kez dünya şampiyonu olmayan Citroën, tüm şöhretini ve başarısını, Sébastien Ogier ve Jari-Matti Latvala ile ilk yılını domine eden Volkswagen’e teslim etti. Thierry Neuville ile Ford bile genel klasmanda her iki Citroën sürücüsünü de geride bıraktı.

Fransız takımının başkanı Yves Matton bir miktar istifa ederek, “Daha iyi sezonlar geçirdiğimizi kabul etmekten başka seçeneğimiz yok” yorumunu yaptı. Meeke’nin Dünya Ralli Şampiyonası’nda büyük bir fırsata sahip olacağını doğruladıktan sonra, “Bu zor bir karar, ancak bazen bir şeyleri değiştirip takımı yeniden sıralamalısınız,” diye ekledi.

Laia Sanz, Los Angeles Lakers’ın düzenli olarak NBA maçlarını oynadığı Staples Center stadyumunda bu gece Los Angeles’ta oynanan X Games 2013’ün son yarışında galip geldi. Bu muhteşem ortamda, 13 kez dünya şampiyonu üçüncü altını bir X Games’te astı ve böylece ekstrem sporların “Olimpiyatı” nda mükemmel bir ilk sezonunu onayladı.

KH-7 sürücüsü Enduro X kadınlar finalinde iyi bir başlangıç ​​yapamadı, ancak deneme tekniğini pistin engellerini rakiplerinden daha iyi aşmak için kullandı ve her şeyden önce hata yapmadan çapraz geçiş yapmasına izin verdi. İlk sıradaki bitiş çizgisine, ikinci sıradaki İspanyolların ana rakibi olan Amerikalı Maria Forsberg’e 37 saniyelik rahat bir farkla üstünlük sağladı.

İlk çıkışını bir JCR / Honda Honda CRF 280R’nin gidonunda yapan Laia, başlangıçta yedinciliğe düştükten sonra yine bir geri dönüşte rol aldı. İlk turda üçüncü sıraya yükselmeyi başardı ve ikinci turda o ana kadar teste liderlik eden Amerikan Tarah Geiger’den aldığı düşüşten yararlanarak birinci sıraya tırmandı. Oradan, Sanz, onu doğrudan zafere götüren çok güvenli bir sürüşle araziyi ortaya koydu.

Bu sonuçla Katalan binici, Forsberg’in üç altınına eşittir ve X Games yaz sezonunu dört katılımda üç galibiyet (Foz de Iguaçu, Barselona ve Los Angeles) ve bir gümüş (Münih) ile kapatır, kusursuz bir denge. “Çok mutluyum.