Wszystko tutaj przebiega obecnie normalnie – przynajmniej w większości

Ale nie wszędzie: w nieopakowanym sklepie Frau Lose w Dortmundzie jest dużo więcej niż to na pierwszym planie.

Kryzys koronowy determinuje życie mieszkańców Dortmundu. Poza zakupami większość z nich prawie nie wychodzi na zewnątrz. W supermarketach jednak wciąż panuje pośpiech, papier toaletowy i mąka są wciąż wyprzedane. Inaczej wygląda to z Panią Lose na Rheinische Strasse w Dortmundzie.

Frau Lose to nieopakowany sklep w pobliżu Westentor. Klienci mogą tam kupować luzem artykuły spożywcze i artykuły codziennego użytku, bez żadnych odpadów opakowaniowych. W ofercie owoce i warzywa, zboża i orzechy, a także artykuły gospodarstwa domowego, takie jak chusteczki do nosa i pudełka do przechowywania.

Wszystko tutaj przebiega obecnie normalnie – przynajmniej w większości. Pęd klientów jest taki sam, jak wcześniej, wyjaśnia Swenja Reil, jeden z dyrektorów zarządzających, t-online.de. "Chociaż poniedziałek był dotychczas najmniej odwiedzany, obecnie jest to drugi najlepszy dzień tygodnia."

Stare szkło: klienci mogą je wykorzystać na zakupy, jeśli nie mają przy sobie własnych pojemników. (Źródło: obrazy Cord / imago)

"Mamy też nowych gości, którzy słyszeli, że wciąż mamy mąkę i papier toaletowy, których na próżno szukali gdzie indziej"ona dodaje. W przeciwieństwie do supermarketów i aptek, Pani Lose nie boryka się z wąskimi gardłami. Jednak można zauważyć, że dostawcy są częściowo "bardzo obciążony" są.

Bezpieczeństwo to podstawa

Jednak w tych trudnych czasach szczególnie ważne jest, aby się chronić: "Aby zachować zdrowie, przyjmując pieniądze, zakładamy ręcznie szyte rękawiczki." Pierwotnie były one przeznaczone do napełniania spaghetti. Ponadto tylko czterech klientów może wejść do sklepu w tym samym czasie, aby zachować bezpieczną odległość. "Na szczęście mamy ładny ogród, w którym inni mogą czekać", mówi Swenja Reil do t-online.de.

"Ludzie czują się dobrze i często chwalą, że w tych czasach jesteśmy spokojną „oazą”." Działania stowarzyszenia, takie jak warsztaty, musiały zostać całkowicie wstrzymane. "Ale dzielenie się jedzeniem idzie dobrze", ona mówi. Ponieważ Ms. Lose ma jedną z niewielu uczciwych przegród w Dortmundzie: z lodówką i półką, a także półką do kupowania i odbierania. Tutaj każdy może coś wziąć lub wnieść swój wkład. "Jest to szczególnie przyjemne teraz, ponieważ możemy przekazać jedzenie potrzebującym z powodu sąsiedztwa karczmy".

Solidarność w czasach Korony: Jak mieszkaniec Dortmundu chce ratować lokalne firmy Ciężkie czasy na ulicy: Jak Niemcy pomagają teraz bezdomnym Regio-Nachrichten: Wszystkie najnowsze wiadomości ze wszystkich miast

Stacja dzielenia się jedzeniem: tutaj każdy może sobie pomóc i każdy może wnieść swój wkład. (Źródło: Lars Berg / Symbolbild / imago images)

Jednak kryzys Corona przyniósł również pani Lose coś pozytywnego: przy tej okazji trójka zarządzająca spełniła prośbę o usługę dostawy rowerem towarowym. Produkty dostarczane są w papierowych torebkach, kartonach i pojemnikach na odpady szklane – wszystko, co można jeszcze wykorzystać. Oznacza to, że jeszcze więcej osób w Dortmundzie może cieszyć się nieopakowanymi i, jeśli to możliwe, produktami regionalnymi.

Wykorzystane źródła: badania własne, wymiana ze Swenja Reil

Dziewięć osób zginęło w lutowym ataku na tle rasowym w Hanau. Teraz ich twarze zostały uwiecznione na Frankfurcie Friedensbrücke jako symbol walki z rasizmem.

Friedensbrücke we Frankfurcie nad Menem to miejsce szczególnej sztuki. Artyści graffiti często używają ich jako sceny. Ale teraz zasługuje na swoją nazwę. Artyści zrobili tam piętno przeciwko rasizmowi.

Ferhat U., Mercedes K., Sedat G., Gökhan G., Hamza K., Kalojan V., Vili P., Said H. i Fatih S.: To nazwiska ofiar rasistowskiego ataku terrorystycznego w Hanau w lutym tego roku Rok.https://yourpillstore.com/pl/yin-yang-huo/ Ich twarze zostały uwiecznione na Friedensbrücke wraz z pismami "rasizm zabija" i "nigdy nie zapomnij".

Opryskiwacze sami noszą koszulki z nadrukowanym hashtagiem #SayTheirName na pamiątkę ofiar. Po ataku hashtag stał się wirusowy – z chęcią, aby doniesienia nie dotyczyły tylko sprawcy i jego motywów, ale znacznie bardziej dotyczyły zmarłego. 

Zaledwie kilka dni temu dziewięć ofiar zostało uhonorowanych w Hanau. "Nagroda pośmiertna jest także wieczną pamiątką, aby zachować czujność i żyć z szacunkiem"- powiedział burmistrz Claus Kaminsky (SPD) zgodnie z zapowiedzią. Taki czyn nigdy nie powinien się powtórzyć nigdzie na świecie.

Miasto Frankfurt wyraźnie sprzeciwia się prawu na Twitterze i ocenia dzieło sztuki na cześć dziewięciu zamordowanych jako "świetna akcja". Inni użytkownicy reagują równie pozytywnie na udostępnione zdjęcia Friedensbrücke: "Świetna akcja !!! Chętnie więcej!", jeden pisze, a inny mój: "Silny znak! To jest Frankfurt!". Inny użytkownik ostrzega: "To piękny i mocny znak. Miejmy nadzieję, że wszyscy ludzie będą traktować te twarze z szacunkiem".

Sprawa Raysharda Brooksa: policjant USA oskarżony o morderstwo Bei "Black Lives Matter"-Demo: Koszykówka profesjonalna: Dlatego policjanci z Kolonii Kniefall stworzyli Regio-Nachrichten: Wszystkie najnowsze wiadomości ze wszystkich miast

Dziennikarz z Hanau podzielił się zdjęciami dzieł sztuki ze słowami, że Frankfurcki Most Pokoju na zawsze będzie pamiętał ofiary ataku Hanau w przyszłości.

Wykorzystane źródła: Badania własne Twitter / Dîlan Karacadag Pokaż więcej źródeł zawierających materiał z dpa

Maska na twarz stała się dla wielu codziennym towarzyszem. Naprawdę jest trochę mniej – aż do teraz. Projektant z Bonn zrewolucjonizował wygląd tych pomocników.

Kryzys koronowy determinuje również miasto federalne Bonn. W obawie przed infekcją wielu obywateli polega na masce na twarz. Maski stają się nawet akcesoriami odpowiednimi do wyjścia – przynajmniej z Marie-Fleur Gloy. Projektuje maski na usta i nos zgodnie z życzeniami swoich klientów.

Marie-Fleur studiowała projektowanie graficzne i komunikacyjne, ze szczególnym uwzględnieniem mody. Wcześniej w wolnym czasie szyła, sama nauczyła się rzemiosła. Potem założyła swoją wytwórnię "nyah i ja", który istnieje od dziesięciu lat, opowiada t-online.de

Różne maski na usta i nos od Marie-Fleur Gloy: szyje zgodnie z wymaganiami klienta. (Źródło: Marie-Fleur Gloy)

Zwykle tworzy koszulki, paski do okularów, saszetki, szaliki i wiele więcej. "W tej chwili projektuję tylko maski na usta i nos, ponieważ są one nowym dodatkiem w naszym życiu"ona tłumaczy.

Zaprojektuj, aby chronić ludzi

"W tej chwili nie jest to takie łatwe"ponieważ musi przez całą dobę opiekować się dwójką swoich dzieci, które są w domu z powodu wprowadzonych środków koronujących. "Ale wszystko działa lepiej niż oczekiwano! Cieszę się, że znów mogę być kreatywny i zaprojektować coś wspaniałego, aby ludzie się chronili". Nie wychodzi już bez maski, jak mówi t-online.de. 

Ochrona przed koronawirusem: jakie maski chronią przed koronawirusem Blog aktualności na Covid-19: Wszystkie najnowsze informacje Regio-Nachrichten: Wszystkie najnowsze wiadomości ze wszystkich miast

Maski są dostępne w szerokiej gamie wzorów: w prostej czerni, mozaikowym wyglądzie lub w dzikie wzory. Klient decyduje o optyce. "Każdy może sam wybrać projekt. Ze mną zawsze tak było", ona mówi. W przyszłości powinny być jeszcze bardziej niezwykłe. Jak dokładnie, jeszcze nie ujawnia. Ale jedno jest pewne: ochraniacz na zęby prawdopodobnie zostanie z nami przez jakiś czas – a im ładniejszy, tym lepiej go nosimy.

Wykorzystane źródła: Badania własne, wywiad z Marie-Fleur Gloy

Berliner Verkehrsbetriebe (BVG) raz za razem wywołuje uśmiech wśród użytkowników swoimi kampaniami w mediach społecznościowych. A w czasach kryzysu Corona firma ponownie przyspieszyła.

Kampania #weilwirdichlieben prowadzona przez Berliner Verkehrsbetriebe (BVG) to jedna z najbardziej udanych kampanii marketingowych ostatnich lat. BVG zdobywa punkty dzięki bezwzględnej szczerości, autoironii i prowokacyjnym stwierdzeniom. Nie ma też zatrzymania się na kryzysie Corona. W swoim najnowszym poście kampania BVG kpiła z najnowszych teorii spiskowych. 

W Internecie krąży wiele fałszywych raportów o wirusie koronowym. Jednym z nich jest to, że wirus jest powiązany z promieniowaniem telefonu komórkowego. Nawet maszty telefonów komórkowych zostały już podpalone. BVG piszą z pełną autoironią: "Nie martw się o 5G, nie mamy nawet 3G" i zwróć uwagę na słabe połączenie internetowe w firmach transportowych. 

Jeszcze inni martwią się tylko o swoje zapasy. Zawsze mówi się o kupowaniu chomików. Ludzie gromadzą papier toaletowy, drożdże – może wkrótce folia aluminiowa też? "Jeśli zabraknie folii aluminiowej: na Schönleinstrasse jest jeszcze wystarczająco dużo"żartować z BVG. Schönleinstraße to znane miejsce spotkań narkotyków. Codziennie konsumuje się tutaj twarde narkotyki, takie jak heroina i kokaina. "Puszka dymna" mówią uzależnieni, podgrzewając lek na folii aluminiowej. 

Ponieważ twierdzi się, że założyciel Microsoftu Bill Gates chce kontrolować ludzkość za pomocą wirusa koronowego, szyderczy BVG: "Brandenburger Tore (po angielsku: bramy) trzymają się okien (po angielsku: okna). Zbieg okoliczności????" i natychmiast zgłoś się. Podobno Gates chciał pozwolić ludziom wszczepiać mikroczipy, aby je kontrolować. BVG odpowiedział niezwłocznie "Uważaj na sprzedawców kiosków na platformie! Chcą ci wszczepić chipsy ziemniaczane."

W Niemczech również istnieje obawa przed obowiązkowymi szczepieniami. W sieci krąży wiele plotek o przymusowych szczepieniach, chociaż nadal nie ma szczepionki. W przypadku kampanii #weilwirdichlieben to również hit: "Ludzie, unikajcie Kotti, każdy zostanie zaszczepiony". Kottbusser Tor jest również popularnym miejscem spotkań narkotyków.

Pozytywny odzew w mediach społecznościowych 

Wreszcie Xavier Naidoo, który wielokrotnie tworzy negatywne nagłówki z teoriami spiskowymi i mówi, że wirus koronowy nie istnieje, dostaje miejsce w tym tweecie z tytułem jednej ze swoich piosenek: "Jeśli chcesz w najbliższej przyszłości skorzystać z U1 SEV, pamiętaj: ta droga nie będzie łatwa." I z nagłówkiem "Śledź nas na Telegramie" BVG wyśmiał go za jego filmy o teoriach spiskowych, którymi wcześniej podzielił się w grupie wywiadu.

Bizarre Corona Ideas: Conspiracy Belief dostarcza prostych wyjaśnień "Dotarcie do środka społeczeństwa": Teorie spiskowe docierają do środka społeczeństwa Regio-Nachrichten: Wszystkie aktualne wiadomości ze wszystkich miast

Jest to dobrze odbierane przez użytkowników. "Po prostu musisz być kochany", "Bramy i okna – świetnie!" i "To uratowało mi dzień" skomentuj je pod tweetem. 

W 2015 roku twórcy reklam firm transportowych zwrócili uwagę swoją strategią merytoryczną. W tym czasie klienci zostali poproszeni o podzielenie się swoimi najlepszymi chwilami z BVG za pomocą hashtagu #weilwirdichlieben. Według opinii było ich tylko kilka – nastąpiła burza gówna. Marketingowcy zareagowali na to z humorem. Od tego czasu kampania zyskała popularność w mediach społecznościowych.

Wykorzystane źródła: badania własne

Wirus koronowy ściśle kontroluje Niemcy. Szczególnie bezdomni są uderzeni bardziej niż kiedykolwiek. Życie na ulicy jest obecnie nierozsądne. Ale w tym ciemnym czasie są jasne plamy.

Pokazuj zakupy chomików i coraz bardziej agresywne zachowania podczas zakupów: w kryzysie Corona wiele osób najwyraźniej myśli tylko o sobie. Kryzys dotyka jeszcze bardziej potrzebujących i bezdomnych. Ponieważ im mniej ludzi wychodzi na ulice, tym mniej darowizn jest przekazywanych. A przepisy dotyczące higieny są czasami trudne do przestrzegania w obiektach pomocniczych.

W wielu placówkach dla bezdomnych czy w punktach kontaktowych i doradczych w całym kraju oferta została ograniczona, np. W Dortmundzie i Kolonii. Środek ten musiał zostać wprowadzony "aby zmniejszyć ryzyko infekcji", jak rzeczniczka miasta Kolonii powiedziała t-online.de na żądanie.

W całych Niemczech obowiązują również ograniczenia dotyczące podawania jedzenia. Wspólne posiłki w obiektach nie są już dozwolone. W przypadku miejsc do spania awaryjnego miasta starają się zmniejszać odległości między nocującymi tam ludźmi, ale oznaczałoby to również redukcję liczby miejsc.